Neobux / Katılın- Kazanın

Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

Translate

20140104

Önce Kalorisini Öğrenin Sonra Atıştırın :)Öğün aralarında gözünüz açlıktan döndüğünde fazla kalori almadan açlığınızı bastırabileceğiniz, diyet yaparken başvurabileceğiniz atıştırmalıkların en iyi yanı, ofis çekmecesinde, çantada kolayca taşınabilmeleri!Mavi-Yeşil Mısır ve Pirinç Çıtırı
Yağ ve şeker ilavesiz olan ürün; mısır, pirinç, buğday, yulaf ve tuzdan oluşuyor. Doğal lif özelliği taşıyan buğday kepeği, sıvı ile birlikte hacim oluşturarak tokluk hissi sağlıyor. Yulaf ise kolesterol düşürücü etkisi ile kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı oluyor. 3 adet “Mısır ve Pirinç Çıtırı”nın kalorisi, yaklaşık 1 dilim ekmeğin kalorisine eşit. 1 pakette (40 gr.) Enerji 138 kcal Protein 3.69 gr. Yağ 0.84 gr. Karbonhidrat 28.5 gr. Lif 2.86 gr.  


Mavi-Yeşil Keten Tohumlu Kepekli Bisküvi
Yüksek oranda lif, Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, protein, vitamin, mineral ve amino asitler içeriyor. Keten tohumu ve buğday kepeği hazmı kolaylaştırıyor, doygunluk hissi veriyor. B grubu vitaminleri yönünden de oldukça zengin. 1 pakette (50 gr.) Enerji 173 kcal Protein 3.5 gr. Yağ 5.4 gr. Karbonhidrat 27.5 gr. Lif 8 gr.


Eti Form Yulaflı Kepekli Bisküvi
Şeker ve tatlandırıcı içeren light bisküvinin enerjisi yüzde 30 oranında azaltılmış. Yüksek lif kaynağı olan bisküvi hidrojenize bitkisel yağ içeriyor. 1 pakette (45 gr.) Enerji 151 kcal Protein 3.7 gr. Yağ 4.8 gr. Karbonhidrat 19 gr. Lif 5.71 gr.


Eti Form Light Kepekli Çubuk
Sade olarak tüketebileceğiniz gibi, peynirle ya da diğer alternatiflerle de afiyetle tüketebilirsiniz. Kalorisi yüzde 30 azaltılmış krakerlerin paketinde trans yağ içermediği belirtiliyor. 1 pakette (50 gr.) Enerji 186 kcal Protein 4.40 gr. Yağ 3.92 gr. Karbonhidrat 4.14 gr. Lif 3.75 gr.


 Ülker Altınbaşak
70’li yıllardan beri üretilen bisküviler Türkiye’nin en bildik tatlarından. Yulaflı-kepekli bisküviler düşük kalorisinin yanı sıra, bol lifli yapısıyla kilo korunmasına da yardımcı oluyor. 1 pakette (46 gr.) Enerji 177 kcal Protein 4.5 gr. Yağ 3.8 gr. Karbonhidrat 30.7 gr. Lif 5.2 gr.
 
 
Mavi-Yeşil Çikolata ve Karamelli Bisküvi
Enerji değeri referans bisküviye göre yüzde 34, yağ değeri ise yüzde 29 oranında azaltılmış. Tatlandırıcı içeren ürün, tatlı krizini fazla kalori almadan bastırmak için ideal. 1 pakette (50 gr.) Enerji 144 kcal Protein 2.9 gr. Yağ 9.9 gr. Karbonhidrat 14.5 gr. Lif 0.5 gr.


 Kellogg’s K-Bar Kayısılı-Şeftalili
90 kalorinin altındaki bir bar; tahıl gevreği, kayısı ve şeftali parçacıkları, yağsız süt tozu ve pektin içeriyor. Vişneli çeşidi de bulunuyor. 1 pakette (21 gr.) Enerji 85 kcal Protein 1.7 gr. Yağ 1.6 gr. Karbonhidrat 15.8 gr.

 Herbalife Express Bar
Özellikle dengeli beslenemeyen, öğün atlamak zorunda kalan kişiler için ideal. Bir bar, bir öğün yerine geçiyor. Çikolatalı formül, ek vitamin ve minerallerle desteklenmiş. 1 barda (56 gr.) Enerji 207 kcal Protein 13.4 gr. Yağ 5.9 gr. Karbonhidrat 21 gr. Lif 8.1 gr.

Wasa Krem Peynir ve Baharatlı Sandviç
30 gramlık paket, iki adet tam çavdar unundan yapılmış sandviçten oluşuyor. Koruyucu içermiyor. Düşük kalori miktarının yanı sıra yüksek oranda lif içeriyor. 1 sandviçte (15 gr.) Enerji 70 kcal Protein 1.5 gr. Yağ 3.5 gr. Karbonhidrat 7 gr. Lif 1.5 gr.
 


 Koska Badem Krokan
E vitamini, kalsiyum, protein, magnezyum ve demir kaynağı olan badem, faydalı doymamış yağlar da içeriyor. Koska’nın krokanlı bademi, 18.7 gram şeker içerdiği için biraz dikkatli tüketilmeli. Bar; badem, şeker ve glikozdan oluşuyor. 50 gram için Enerji 276 kcal Protein 7.1 gr. Yağ 17.1 gr. Karbonhidrat 23.4 gr. Şeker 18.7 gr.Kendinizin ve ailenizin sağlığı için aldığınız ürünlerin etiketlerine bakmaya ve katkı maddesi tüketiminizi minimuma indirmeye başlamalıyız.
Market raflarını binbir çeşit ürünün süslediği günümüzde ise ortada etiketsiz ürün neredeyse yok ama artık o etiketlerin bizi koruduğundan emin olamıyoruz, çünkü üzerinde ne yazdığını bilmiyoruz.
Tüm etiketleri tek tek okusak da, aydınlanmak yerine kafamız daha da karışıyor.  
 Türkiye’de denetimin sıfıra yakın, yaptırımların ise çok zayıf olması nedeniyle etiketlerde yazılanların yüzde yüz doğru olduğunu söylemek mümkün değil.
Etiketlerde her anlama gelebilecek ve yargıya intikal ettiğinde farklı anlamlar yüklemeye müsait ifadeler kullanılıyor. 
Türk Gıda Kodeksi’nin ilgili tebliğinde etikete “E kodu ve/veya adı” yazılabileceği belirtiliyor. E kodu ile ilgili toplumda bir duyarlılık oluştuğunda üretici o maddenin kodunu değil adını yazmaya başlıyor.  Hatta adını da zaman içinde değiştirip farklı dillerde yazabiliyor

 Dünyada yaklaşık 60 bin gıda katkı maddesi bulunuyor. Bunların bir kısmı numaralandırılmamış durumda. Bu maddelerin yaklaşık yüzde 60’ı, özellikle E 101 ile başlayan renklendirici maddelerin yüzde 80’i Avrupa Birliği’nin yanı sıra birçok ülkede de yasaklandı. Çünkü bu maddelerin kanserojen ve alerjen olduğu, böbrek yetmezliğine neden olabildiği ve çocuklarda hiperaktiviteyi tetiklediği biliniyor. 
Türkiye’de ise hiçbiri yasak değil. Ayrıca ürünün toplam hacminin yüzde 2,5’undan az kullanılan katkı maddelerinin etikete yazılması zorunluluğu bulunmuyor.

Diet yapanın  anasayfası :
http://kackalori.org/


Canan Karatay yaklaşık 1 saatlik bir videoda yediğimiz gıdaların  bize ne yaptıgını anlatıyor.
Vaktiniz varsa izleyin derim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.