Neobux / Katılın- Kazanın

Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

Translate

20140627

Twitter'da Yaz Dönemi ve Yenilikler


26 Haziran Perşembe günü itibariyle twitter yeni özellikleriyle geldi.Geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuş olduğumuz tweet'inizin içerisinde "embed" yapabilme özelliğine kullanıcılar yavaş yavaş alışmaya başlarken hemen ardından duyurulan Twitter'da GIF kullanım özelliği ile Twitter artık çok daha renkli bir alan olmuştu.Twitter’dan son gelen haber ise uzun zamandır beklenen bir özelliğin artık kullanılabilir olduğu yönünde. Twitter’da bir eksiklik olarak dile getirilen retweet’lere yorum yapılamaması artık sorun halinden çıktı çünkü bundan böyle retweet yapacağınız bir tweet’e yorum yapabileceksiniz.
Yine 140 karakterle sınırlandırılan bu özellik için tweet üzerinde küçük bir kutu ile belirtiliyor. Şimdilik sınırlı sayıda kullanıcıya açılan bu özelliğin tüm twitter dünyasına ne zaman açılacağı ise henüz bilinmiyor.
 Twitter’da retweet etmeyi annelerimize bir türlü sevdiremiyorsak bu, fonksiyonun hem isminden hem de garipliğinden kaynaklanıyor. Zira, gerçek hayattaki konuşmalarda, kimse bir başkasının söylediğini, alıntılarken bile birebir kopyala(ya)mıyor. Anladığı kadarını aktarıyor ve doğal olarak yorumlamış oluyor. İyi ki de öyle yoksa dünya nüfusu sürekli haber yayımlayan bir “gazeteci” ordusuna dönüşürdü… Bir saniye bu, halihazırda annelerimizi -istemsiz de olsa- dışlayan, Twitter dünyasının ta kendisi değil mi?
Twitter sonunda bunu değiştirebilecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Şirket geç de olsa, “Quote Tweet” yani tweet’i alıntıla fonksiyonunun retweet’e alternatif olmadığını fark etti. Zira, haber akışınızdaki bir tweet’le ilgili söyleyecek birşeyiniz olduğunda, size çözüm olarak sunulan quote seçeneği, tüm tweet’i kullanıcı adıyla alıntıladığı için çoğu zaman yazacak yer bırakmıyordu.
Twitter’ın alternatif olarak denemeye başladığı özellik, “Retweet With Comment” yani yorumla retweet et. Retweet tuşuna bastığınızda alternatif olarak listelenen bu özellik,  alıntılanan tweet’i bir Twitter kartına dönüştürüyor, böylelikle kullanıcılar 140 karakteri yeni söyleyecekleri için kullanabiliyor
 Henüz test aşamasında olan bu özelliği laf aramızda ben zaten uzun zamandır kullanıyordum.
Hala da kullanıyorum.
Nasıl mı?

Firefox için : Grease Monkey Add-on >  User Scripts > twitter non-native retweet mod
Crome için > Temper Monkey > User Scripts > twitter non-native retweet mod

Bu kadar basit bir kurulum :))) 
Sonuç aynen böyle oluyor. Ve siz tweetin başına istediğiniz yorumu yazabiliyorsunuz.
 

 Şunu da belirtelim, Twitter’ın Retweet With Comment’i deniyor olması, bu fonksiyonu  kesin olarak ekleyeceği anlamına gelmiyor, şayet bu bir nabız yoklamasıysa Twitter’ın şimdiye kadar olumlu geri dönüşler aldığını görüyoruz. Bu da fonksiyonunun ilerleyen zamanlarda aktive edileceği olasılığını güçlendirebilir. Buna karşın yorumlu ya da yorumsuz da olsa retweet’i annelerimize açıklama gerekliliği hala geçerli.
 Twitter, daha az takipçi sayısına sahip olan kullanıcıların dezavantajlı olduğı bir platform ve bu yapısal bir sorun. Twitter kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturan bu kitlenin, birbiriyle etkileşime geçmek ya da kendi düşündüklerini tweet’lemek yerine çoğunlukla “tweet otoritelerini” retweet etme eğiliminde olduğu da bir gerçek. Retweet With Comment, bu sorunları adresleyen bir yaklaşım olmasıyla dikkate değer. Bir diğer önemli amaçsa elbette katılımcılık ve etkileşim, ki bu Twitter’da tek bir tweet’in dünya çapında 2 milyon kere retweet edilmesinden belki daha da önemli bir başarı olabilir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.